The Coaches of the Years

 

Head Coaches of the Year

 

Boys Head Coach

  • Division 1
    YEAR COACH SCHOOL
    2020 Tony Staib Gahanna Lincoln
    2019 Greg Nossaman Olentangy Liberty
    2018 Tony DeCeasre
    Solon
    2017 Jeff Quackenbush Newark
    2016 Joe Mackey Brunswick
    2015 Ed Calo Westerville South
    2014 Tom McBride Uniontown Lake
    2013 Ed Heintschel Toledo St. John’s
    2012 Greg Nossaman Olentangy Liberty
    2011 Wally Vickers Lakota East
    2010 Dave Boyce Perrysburg
    2009 Satch Sullinger Columbus Northland
    2008 Jim Staley Centerville
    2007 Jack Greynolds Jr GlenOak
    2006 John Coffman Lancaster
    2005 Paul Andrews Cincinnati Princeton
    2004 Dan Fleming Cincinnati LaSalle
    2003 Bob Miller Thomas Worthington
    2002 Gregg Collins Mansfield Senior
    2001 Brian Becker St. Ignatius
    2000 Larry Bates Toledo Libbey
    1999 Bob Wonson Shaker Heights
    1998 Dave Sheetz Columbus West
    1997 James O'Neal Cleveland Glenville
    1996 Nick Aloi East Liverpool
    1995 Scott Aronhalt Zanesville
    1994 Dave Hoover Westerville North
    1993 John Schlessman Sandusky
    1992 Gary Walters Newark
    1991 Mike Mueller West Chester Lakota
    1990 Doc Daugherty Euclid
    1989 Richard Molloy Columbus Brookhaven
    1988 Mitch Gillam Lorain Admiral King
    1987 Larry Wilson Massillon Perry
    1986 Gene Millard Bexley
    1985 Joe Petrocelli Kettering Alter
    1984 Wayne Wiseman Springfield South
  • Division 2
    YEAR COACH SCHOOL
    2020 Mark Triplett Lima Shawnee
    2019 Joe Staley Chaminade Julienne
    2018
    Chad Burt Wauseon
    2017 Jeff Winslow Upper Sandusky
    2016 Matt Combs Vinton County
    2015 Brian Bales Franklin
    2014 Greg Woodard John Glenn
    2013 Blane Maddox Vincent Warren
    2012 Larry Kukura Alliance
    2011 Greg Woodard John Glenn
    2010 Kirk Lehman Defiance
    2009 Doug Stiverson Logan Elm
    2008 Ken Grisdale Poland
    2007 Rick Van Matre Greenfield McClain
    2006 Greg Nossaman Willard
    2005 Frank Lupica Walsh Jesuit
    2004 Greg Morgan Keystone
    2003 Jack Greathouse Lancaster
    2002 Bill Brewer Roger Bacon
    2001 Gary Shaffer Washington CH
    2000 Randy Montgomery Triway
    1999 Chris Adams Elida
    1998 Jim Lower Northwest
    1997 Bob Von Kaenel Dover
    1996 Pat Donahue Olmsted Falls
    1995 Bob Von Kaenel Dover
    1994 Rich Hart Minerva
    1993 Greg Zimmerman Indian Valley
    1992 Will Collins Bellefontaine
    1991 Bob Haas Willard
    1990 Keith Noftz Van Wert
    1989 Rick Voiers Bay Village
    1988 Gene Ford Cambridge
    1987 Keith Noftz Van Wert
  • Division 3
    YEAR COACH SCHOOL
    2020 Ryan Davis Chesapeake
    2019 Steven Ater Wheelersburg
    2018 Tyson McGlaughlin Ottawa-Glandorf
    2017 Mark Alberts Jr West Salem Northwestern
    2016 Dave Shutt Garaway
    2015 Allen Mack Miami East
    2014 Ray Corbett Grandview Heights
    2013 Mark LaFon Ironton
    2012 Tom Petty Bloom Carroll
    2011 Doug Krauss Archbold
    2010 Brad Turson
    Plymouth
    2009 Dave Young North Adams
    2008 Kim Clifford St. Clairsville
    2007 Todd McLoughlin West Muskingum
    2006 Tom Barrick Wheelersburg
    2005 Don Christie Woodmore
    2004 Roger McEldowney Versailles
    2003 Dan Liedtke Fort Frye
    2002 Bob Walsh Elyria Catholic
    2001 Larry Asmus Otsego
    2000 Kent Riggs Canal Winchester
    1999 Jim Reynolds Madeira
    1998 Greg Jraket Bedford Chanel
    1997 Norm Persin Chesapeake
    1996 Doug Krauss Archbold
    1995 Joe Balogh Ontario
    1994 Bob Seggerson Lima Central Catholic
    1993 John Lawhead Lorain Catholic
    1992 Norm Persin Chesapeake
    1991 Ray Etzler Convoy Crestview
    1990 Larry Jordan Southeastern
    1989 Norm Persin Chesapeake
    1988 Jerry Weisgerber Badin
  • Division 4
    YEAR COACH SCHOOL
    2020 Chris Sautter Columbus Grove
    2019 Jeremy Best Convoy Crestview
    2018 Mark Romick
    Hannibal River
    2017 Adam Hall Stasburg Franklin
    2016 Russ Swartz Mogadore
    2015 Tyrone Miller Tuscarawas Central Catholic
    2014 Jeremy Best Convoy Crestview
    2013 Josh Sagester Tri-Village
    2012 Scott Elchert Jackson Center
    2011 Mark Schlabach Berlin Hiland
    2010 Howie Caldwell Reedsville Eastern
    2009 Art Winston Dayton Jefferson
    2008 Ed Andes Shadyside
    2007 Dan Hegmier New Knoxville
    2006 Tom Von Sossan Ottoville
    2005 Brian Clark Sebring McKinley
    2004 Jason Vermillion Arlington
    2003 Howard Brownstein Cincinnati Country Day
    2002 Dave Potopsky Dalton
    2001 Paul Wayne Holgate
    2000 Ray Slagle Worthington Christian
    1999 John Von Sossan Fort Jennings
    1998 Joe LaBella Independence
    1997 Todd Rock Bishop Rosecrans
    1996 Dave Evans Lincolnview
    1995 Dave Potopsky Dalton
    1994 John Diehl Bristol
    1993 Ray Etzler Convoy Crestview
    1992 Roger Holman St. Wendelyn
    1991 Lee Falknor Tri-Village
    1990 Perry Reese Berlin Hiland
    1989 Dave Smith Springfield Catholic Central
    1988 Richard Kortokrax Kalida
    1987 Rob Sheldon Bucyrus Wynford
 

Girls Head Coach

  • Division 1
    YEAR COACH SCHOOL
    2020 Jeremey Finn Kettering Fairmont
    2019 Paul Wackerly Canton GlenOak
    2018 Bob Podges 
    Stow Munroe Falls
    2017 JR Shumate Newark
    2016 Andy Booth Wadsworth
    2015 Andy Fishman Lakota West
    2014 Jill Phillips Cincinnati Princeton
    2013 Adam Priefer Centerville
    2012 Jack Purtell Reynoldsburg
    2011 Julie Solis Twinsburg
    2010 Tim Cogan Kettering Fairmont
    2009 Mary Ann Grimes Dublin Coffman
    2008 Mark Schrock Perrysburg
    2007 Todd Hardesty Dublin Scioto
    2006 Ken Schneider Pickerington Central
    2005 Gary Isler Canton GlenOak
    2004 Jerry Sigler Sylvania Northview
    2003 Scott Zollinger Lancaster
    2002 Ron Moschella Boardman
    2001 Ed Zink Beavercreek
    2000 Dale Corbett Grove City
    1999 Kathy Swink Harrison
    1998 Jerry Sigler Sylvania Northview
    1997 Dave Butcher Pickerington
    1996 Reggie Lee Columbus Brookhaven
    1995 Mary Ho Huismann Mother of Mercy
    1994 Ed Zink Beavercreek
    1993 Ted Dixon Milford
    1992 Dave Bell Zanesville
    1991 Jack Clouse Celina
    1991 Mike Gallagher Wooster
    1990 Dave Butcher Pickerington
    1989 Ed Zink Beavercreek
    1988 Mary Jo Huismann Mother of Mercy
    1987 Sue Davis Canton McKinley
    1986 Ernie Robinson Columbus South
    1985 Vainard Spiess Buckeye Central
    1984 Fran Voll Delphos St. John's
  • Division 2
    YEAR COACH SCHOOL
    2020 Steve Kalinoski Circleville
    2019 Cecilia Grosselin Dayton Carroll
    2018 Walt DeShields
    West Branch
    2017 Troy Yant Ottawa-Glandorf
    2016 Tom Kontak Oak Harbor
    2015 Brittany Anderson Chagrin Falls
    2014 Lisa Patterson West Holmes
    2013 Paul Barlow Hathaway Brown
    2012 Greg Mauk Lima Bath
    2011 John Cahill Clyde
    2010 James Stutzman Miami Trace
    2009 Cyndy Driggs Unioto
    2008 Greg Mauk Lima Bath
    2007 Caroline Daugherty River View
    2006 Jeff Couto Louisville
    2005 Andra Bell Upper Sandusky
    2004 Chuck Campbell West Branch
    2003 Dick Heller Oak Harbor
    2002 Christina Hart Archbishop Alter
    2001 Michael Blatnik St. Clairsville
    2000 Tom Rettig Tippecanoe
    1999 Jim Gracyk Eastwood
    1998 Brad Myers Wauseon
    1997 Dennis Overstake Greenfield McClain
    1996 John Hritz Struthers
    1995 Frank Dalton Delaware Hayes
    1994 Amy Manco Avon Lake
    1993 Tom Andreas Dover
    1992 Ellen Lawrence Shelby
    1991 Bill Wolf Canfield
    1990 Vicki Mauk Elida
    1989 Doug Miller Canton Central Catholic
    1988 Vic Whiting Meadowbrook
    1987 Gretchen Prichard Lima Bath
  • Division 3
    YEAR COACH SCHOOL
    2020 Eric Rothgery Elyria Catholic
    2019 Mark Alberts Sr Orrville
    2018 Bob Bell
    Kirtland
    2017 Tim Gabbard Waynesville
    2016 Doug Graham Ironton
    2015 Tony Matisi South Range
    2014 Brian Ziegler Archbold
    2013 Brenda Friend Western Reserve
    2012 Michael Miller Smithville
    2011 Jack Billing Anna
    2010 Nate Irwin Liberty Benton
    2009 Mike Ward Marion Pleasant
    2008 Jacki Stonebraker Versailles
    2007 Richard Kiser Eastern Brown
    2006 Tim Tucker Margaretta
    2005 Rick Schwiebert Patrick Henry
    2004 Doug Hale Oak Hill
    2003 Jim Verba Brooklyn
    2002 Dennis Schrock Chippewa
    2001 Tim Varga Versailles
    2000 Richard Kiser Eastern Brown
    1999 Christie Dodane Miami East
    1998 Frank Phillips Chagrin Falls
    1997 Deb Gentile Wyoming
    1996 Andrea Bell Upper Sandusky
    1995 Geoff Stevanus Garaway
    1994 Don Strahler Fort Frye
    1993 Del Barr Liberty Union
    1992 Dan English Sherwood Fairview
    1991 Tim Filipovich Brookfield
    1990 Charles Maier Coldwater
    1989 Dan English Sherwood Fairview
    1988 Dennis Holmes Vienna Mathews
  • Division 4
    YEAR COACH SCHOOL
    2020 Lisa Stopp Cornerstone Christian
    2019 JD McKenzie Portsmouth Notre Dame
    2018 Jerry Close
    Waterford
    2017 Pat Keney Jackson Milton
    2016 Kevin Miller Fayette
    2015 Greg Rickard Convoy Crestview
    2014 John Burdette Reedsville Eastern
    2013 Carla Siegel Fort Loramie
    2012 Brad Gray Tri-Village
    2011 Seth Newlove Arlington
    2010 Dave Kleman Ottoville
    2009 Will McKinney Columbus Africentric
    2008 Bubba Kapral Bellaire St. John's Central
    2007 Dave Kleman Ottoville
    2006 Tom Davis East Canton
    2005 Gary Geller Fremont St. Joseph's
    2004 Jim Gerfen Ridgedale
    2003 Nann Stechschulte Minster
    2002 Lee Snyder Adena
    2001 Bruce Schlosser Holgate
    2000 Dave Schlabach Berlin Hiland
    1999 Doug Reynolds Hopewell Loudon
    1998 Barry Clute McDonald
    1997 Dennis Lee Bluffton
    1996 Paul Highnam Danville
    1995 Tom Davis East Canton
    1994 Mike Risner Upper Scioto Valley
    1993 Judy Gregory Columbiana Crestview
    1992 Tom Davis East Canton
    1991 Steve Lucius New Riegel
    1990 Diane McClung Fort Recovery
    1989 Kirk Martin SC Southeastern
    1988 Diane McClung Fort Recovery
    1987 Jean Kramen Weber Delphos St. John's
 

Assistant Coach of the Year

  • Boys Assistant Coaches
    YEAR COACH SCHOOL
    2020 Brian Miller Dover
    2019 Mike Kennedy Archbold
    2018 Tim Lucey Archbishop Hoban
    2017 Dave Storrer Wauseon
    2016 Scott Walters Reynoldsburg
    2015 Clay Edgerly Indian Creek
    2014 Robert Overy Midview
    2013 Mark Duckworth Vincent Warren
    2012 Willie Hobb Waverly
    2011 Ray Elbin Findlay
    2010 Chuck Morgan Vermilion
    2009 Rob Walker Barberton
    2008 Ken Massie Wheelersburg
    2007 Gard Curtis Hannibal River
    2006 Ron Engle Holgate
    2006 Steve Klamo Pickerington North
    2005 Mike Gunther Dover
    2004 Bruce Strohl Celina
    2003 Tom Foster Lexington
  • Girls Assistant Coaches
    YEAR COACH SCHOOL
    2020 Mark Jones Chaminade Julienne
    2019 Joe Franks Chagrin Falls
    2018 Aric Seilhmer Beavercreek
    2017 Mike Schmeltzer Sr Wadsworth
    2016 Terry Burke Avon Lake
    2015 Wayen Kemper Springboro
    2014 Gary Langenderfer Swanton
    2013 Art Daniels Westlake
    2012 Doug Martin Anna
    2011 Mark Kocher Bucyrus Wynfordd
    2010 Jack Dermer Sylvania Northview
    2009 Michelle Yeakle New Riegel
    2008 Ted Cully Coldwater
    2007 Brad Hemminger Oak Harbor
    2006 John Burrows Eastern Brown
    2005 Keith Ebright Pickerington North
    2004 Zen Chawansky Avon Lake
    2003 Dick Bley Mother of Mercy