The Players of the Years

 

Players of the Year

 

Boys Players

  • Division 1
    YEAR PLAYER SCHOOL
    2020 Von Cameron Davis Columbus Walnut Ridge
    2019 Ben Roderick Olentangy Liberty
    2018 Dane Goodwin Upper Arlington
    2017 Kaleb Wesson Westerville South
    2016 Jarron Cumberland Wilmington
    2015 Kipper Nichols St Edwards
    2014 Vincent Edwards Middletown
    2013 Maverick Morgan Springboro
    2012 Caris LeVert Pickerington Central
    2011 Travis Trice Huber Heights Wayne
    2010 Jared Sullinger Columbus Northland
    2009 Bill Edwards Middletown
    2008 Logan Aronhalt Zanesville
    2007 Brett McKnight Jr Lancaster
    2006 Raymar Morgan Canton McKinley
    2005 Jamelle Cornley Columbus Brookhaven
    2004 Matt Terwilliger Troy
    2003 Kyle Greathouse Lancaster
    2002 Robert Hite Winton Woods
    2001 JJ Sullinger Thomas Worthington
    2000 Josh Helm Grove City
    1999 Brooks Hall Troy
    1998 Keith McLeod Canton McKinley
    1997 Doug Davis Columbus Westland
    1996 Doc Taylor Bedford
    1995 Shaun Stonerook Westerville North
    1994 Byron Gladden Lorain Admiral King
    1993 DeShay Jones Sandusky
    1992 Malcom Sims Shaker Heights
    1991 Antonio Watson Columbus Eastmoor
    1990 Tyrice Walker Hamilton
    1989 Mike Haley Dayton Dunbar
    1988 Bill Robinson Canton McKinley
    1987 Treg Lee Cleveland St Joseph
    1987 Jeff Graham Kettering Alter
    1986 Melvin Newbern Toledo Scott
    1985 Ray Gaffney Dayton Dunbar
    1984 Grady Mateen Akron Central Hower
  • Division 2
    YEAR PLAYER SCHOOL
    2020 Luke Frazier Lake Catholic
    2019 Amari Davis Trotwood Madison
    2018
    Pete Nance Revere
    2017 Jayvon Graves Akron St Vincent St Marys
    2016 Drew Rackley John Glenn
    2015 Luke Kennard Franklin
    2014 Dakota Mathias Elida
    2013 Zach Denny Valley View
    2012 Jake Kretzer Waverly
    2011 Jacob Heagen John Glenn
    2010 Cameron Wright Cleveland Benedictine
    2009 Josh Schuler St Paris Graham
    2008 Eric Dummermuth Dover
    2007 Jon Diebler Upper Sandusky
    2006 Jimmy Langhurst Willard
    2005 Jacob Diebler Upper Sandusky
    2004 Jamar Butler Lima Shawnee
    2003 Nick Dials Willard
    2002 Dustin Pfeifer Washingotn CH
    2001 Mike Gansey Olmsted FallsH
    2000 Romaine Sato Dayton Christian
    1999 Adam Howell Lexington
    1998 Eugene Land Roger Bacon
    1997 Jon Sanderson Lexington
    1996 Mark Ashman St Marys Memorial
    1995 James Posey Twinsburg
    1994 Earl Boykins Cleveland Central Catholic
    1993 Geno Ford Cambridge
    1992 Gary Trent Hamilton Township
    1991 Lazell Durden Rossford
    1990 Matt Otto Lima Shawnee
    1989 Alex Davis Cincinnati Forest Park
    1989 Al Sicard Chaminade Julienne
    1988 Mike Ford Cambridge
  • Division 3
    YEAR COACH SCHOOL
    2020 CJ Anthony Harvest Prep
    2019 Tanner Holden Wheelersburg
    2018 Justin Ahrens Versailles
    2017 Ethan Linder Wayne Trace
    2016 Drew Ogletree Dayton Northridge
    2015 Kyle Ahrens Versailles
    2014 Peyton Aldridge LaBrae
    2013 Kevin Johnson Summit Country Day
    2012 Tim Goff Berkshire
    2011 Anton Grady Cleveland Central Catholic
    2010 Aaron Craft Liberty Benton
    2009 Kraig Unger North Adams
    2008 Tyler Gerber Garaway
    2007 Nathan Hyde Liberty Benton
    2006 Nate Davis Bellaire
    2005 Erik Marschall New London
    2004 Aaron Agnew Bellaire
    2003 Tyler Renner Garaway
    2002 Andrew Burleson Wheelersburg
    2001 Anthony Delimpo Chesapeake
    2000 James Watt Bellaire
    1999 Todd Schlensker Madeira
    1998 Phil Argento Lutheran West
    1997 Dale Thomas Villa Angela St Joseph
    1996 Nate Schindewolf Akron Manchester
    1995 Pat Duncan Aurora
    1994 Aaron Hutchins Lima Central Catholic
    1993 Rob Wininger Medina Highland
    1992 Kevin Summers Orrville
    1991 Doug Etzler Convoy Crestview
    1990 Steve Franks Tuscarawas Valley
    1989 Mike McGuire Bucyrus Wynford
    1988 Tim Shepherd Oberlin
  • Division 4
    YEAR COACH SCHOOL
    2020 Brian Collier Grandview Heights
    2019 Javin Etzler Convoy Crestview
    2018 Michael Bothwell Cornerstone Christian
    2017 Nathan Lessing Fairlawn
    2016 Houston Smith Columbus Africentric
    2015 Beau Justice Peebles
    2014 Geoff Beans Ottawa Hills
    2013 Duane Gibson Villa Angela St Joseph
    2012 Dylan Kaufman Berlin Hiland
    2011 Cody Latimer Dayton Jefferson
    2010 Greg Kahig Fort Recovery
    2009 Brad Piehl New Knoxville
    2008 Zac Dysert Ada
    2007 Zach Tolzda Beallsville
    2006 Brandon Speck Mansfield St Peter's
    2005 Donald Suel Columbus Africentric
    2004 Jordan Pleiman Fort Loramie
    2003 Charlie Kelly Holgate
    2002 Matt Witt Tipp City Bethel
    2001 Scott Hadley Worthington Christian
    2000 Kendall Schlabach Berlin Hiland
    1999 Joe Bills Bishop Rosecrans
    1998 Lionel Armstead Emmanual Baptist
    1997 Brandon Pardon Lincolnview
    1996 AJ Granger Liberty Benton
    1995 Todd Sands Centerburg
    1994 JJ Hurst Strasburg
    1993 Evan Eschmeyer New Knoxville
    1992 Junior Raber Berlin Hiland
    1991 Bob Hoying St Henry
    1990 Steve Jettinghoff Delphos St John's
    1989 Tom Brandewie Fort Loramie
    1988 Lonnie Jones Columbus Wehrle
    1987 Eli Brewster Columbus Wehrle
    1986 Chad Keller Van Buren
    1985 Jim Kearns Upper Scioto Valley
    1984 Mark Cochenour Beaver Eastern
 

Girls Players

  • Division 1
    YEAR PLAYER SCHOOL
    2020 Madeline Westbeld Kettering Fairmont
    2019 Jacy Sheldon Dublin Coffman
    2018 Taylor Mikesell Massillon Jackson
    2017 Dee Bekelja Solon
    2016 Jodi Johnson Wadsworth
    2015 Kym Royster Newark
    2014 Kathryn Westbeld Kettering Fairmont
    2013 Ashley Morrissette Twinsburg
    2012 Malina Howard Twinsburg
    2011 Kavuanaa Edwards Pickerington North
    2011 Kalpana Beach Westlake
    2010 Cassie Sant Kettering Fairmont
    2009 Emilee Harmon Pickerington Central
    2008 Courtney Shiffauer Boardman
    2007 Shareese Ulis Toledo Waite
    2006 Stephanie Stevens Pickerington Central
    2005 Jessica Minnfield Toledo Central Catholic
    2004 Kate Achter Oregon Clay
    2003 Stephanie Blanton Lancaster
    2002 Lisa Verhoff Elyria Senior
    2001 Michelle Munoz Mason
    2000 Celeste Hlebouy Boardman
    1999 Latoya Turner Pickerington
    1998 Tamika Williams Chaminade Julienne
    1997 Tamera Stocks Pickerington
    1996 Helen Darling Columbus Brookhaven
    1995 Amanda Reese Beavercreek
    1994 NaSheema Hillmon Garfield Heights Trinity
    1993 Marcie Alberts Wooster
    1992 Katie Smith Logan
    1991 Vonda Ward Garfield Heights Trinity
    1990 Susie Cassell Pickerington
    1989 Erin Kenneally Parma Holy Name
    1988 Mary Keller Cincinnati Seton
    1987 Tammy Svoboda Cincinnati Princeton
    1986 Tecca Thompson Mansfield Malabar
    1985 Geneva Sanford Springfield South
    1984 Tracey Hall Cleveland Heights
  • Division 2
    YEAR PLAYER SCHOOL
    2020 Sammi Mikonowicz Rossford
    2019 Zia Cooke Toledo Rogers
    2018 Naz Hillmon Gilmour Academy
    2017 McKenah Peters Kenston
    2016 Brydy Galernik Toledo Central Catholic
    2015 Hallie Thome Chagrin Falls
    2014 Amanda Cahill Clyde
    2013 Vanessa Smith Hathaway Brown
    2012 Mariah Harris Kenton Ridge
    2011 Chelsie Butler Minerva
    2010 Samarie Walker Chaminade Julienne
    2009 Kari Daugherty Warsaw River View
    2008 Cierra Bravard Sandusky Perkins
    2007 Kristin Daugherty Warsaw River View
    2006 Allie Clifton Van Wert
    2005 Tricia Smith Dresden Tri-Valley
    2004 Jasmine House Kenton Ridge
    2003 Molly Patterson Villa Angela St Joseph
    2002 Lindsay Shearer Minerva
    2001 Beth Howe Jackson
    2000 Heather Harris Philo
    1999 Amber Ellison Meadowbrook
    1998 Katie Griggs Wauseon
    1997 Jennifer Phillips Elida
    1996 Sherry Kahle Lima Bath
    1995 Megan Chawanky Avon Lake
    1994 Stacey Fifer Avon Lake
    1993 Shannon Roland Urbana
    1992 Amanda Hayes Columbus Beechcroft
    1991 Christa Wells West Holmes
    1990 Cindy Baker Elida
    1989 Michelle Harkness West Muskingum
    1988 Lisa Green Warsaw River View
    1987 Jackie Kennedy South Range
    1986 Ellen Barnes Granville
    1985 Lisa Cline West Holmes
    1984 Jennifer Grandstaff Heath
  • Division 3
    YEAR PLAYER SCHOOL
    2020 Sakima Walker Columbus Africentric
    2019 Peyton Scott Lynchburg Clay
    2018 Kennedy Schlabach Berlin Hiland
    2017 Gabby Burris Liberty Union
    2016 Lexie Burrier Ironton
    2015 Shania Massie Greenfield McClain
    2014 Rachel Myers Liberty-Benton
    2013 Natalie Billing Anna
    2012 Cait Craft Liberty-Benton
    2011 Ally Mallott Middletown Madison
    2011 Raven Ferguson Columbus Africentric
    2010 Amanda Hyde Liberty-Benton
    2009 Chelsea Bowker Columbiana Crestview
    2008 Justine Raterman Versailles
    2007 Lauren Prochaska Jonathan Alder
    2006 Carla Jacobs South Euclid Regina
    2005 Jessica McKenzie West Muskingum
    2004 Shannon Leasure Shenandosh
    2003 Amber Rall Bucyrus Wynford
    2002 Micah Harvey Eastern Brown
    2001 Kristal Tharp Zane Trace
    2000 Caity Matter Bluffton
    1999 Michelle Estell Amanda Clearcreek
    1998 Sharon Pillow North Bend Taylor
    1997 Jamie Lewis Oak Hill
    1996 Angie Finkes Kenton Ridge
    1995 Aubrey Eblin Unionto
    1994 Emily Hammond Adena
    1993 Marlene Stolling Beaver Eastern
    1992 Amy Siefring Coldwater
    1991 Tara Cosby Kenton Ridge
    1990 Stacie Howard Orrville
    1989 Carol Madsen Reading
    1988 Amy Cherubini Utica
  • Division 4
    YEAR PLAYER SCHOOL
    2020 Makenna Geiser Dalton
    2019 Samantha Whiteman Covington
    2018 Allie Kern Waterford
    2017 Angela Troyer Berlin Hiland
    2016 Jensen Caretti Hannibal River
    2015 Olivia Bower Conotton Valley
    2014 Jenna Burdette Reedsville Eastern
    2013 Abby Siefker Ottoville
    2012 Kayla Linkous Tri-Village
    2011 Kristen Klausing Delphos Jefferson
    2010 Hilary Weaver Berlin Hiland
    2009 Melissa Eickholt Convoy Crestview
    2008 Jena Stutzman Berlin Hiland
    2007 Kaylee Helton Latham Western
    2006 Lindsay Stuckey Berlin Hiland
    2005 Launa Hochstetler Berlin Hiland
    2004 Charity Street Beallsville
    2003 Vanessa Rothman Holgate
    2002 Christen Halberstadt Jackson Center
    2001 Nicole Stone Worthington Christian
    2000 Erin Hostetler Berlin Hiland
    1999 Didi Reynolds Hopewell Loudon
    1998 Melanie Karras Centerburg
    1997 Stephanie Stewart SC Southeastern
    1996 Karla Wenzlick Ottoville
    1995 Jodi Dobransky East Canton
    1994 Gwen Hurley Upper Scioto Valley
    1993 Sara DeLoye Fort Loramie
    1992 Stephanie Petho Bellaire St. John's
    1991 Lynn Bihn Fort Recovery
    1990 Julie Cook Antwerp
    1989 Lori Albers Marion Local
    1988 Valerie Gaerke Fort Recovery
    1987 Traci Gorman Delphos St. John's
    1986 Kelly Downs Ross Southeastern
    1985 Lee Ann Mullins Upper Scioto Valley
    1984 Kelly Benintendi Georgetown
 

MR / MS OHSBCA

  • MR OHSBCA
    YEAR PLAYER SCHOOL
    2020 Von Cameron Davis Columbus Walnut Ridge
    2019 Ben Roderick Olentangy Liberty
    2018 Dane Goodwin Upper Arlington
    2017 Kaleb Wesson Westerville South
    2016 Xavier Simpson Lima Senior
    2015 Luke Kennard Franklin
    2014 Luke Kennard Franklin
    2013 Marc Loving Toledo St John's
    2012 Terry Rozier Shaker Heights
    2011 Travis Trice Huber Heights Wayne
    2010 Jared Sullinger Columbus Northland
    2009 Jared Sullinger Columbus Northland
    2008 William Buford Toledo Libbey
    2007 Jon Diebler Upper Sandusky
    2006 Raymar Morgan Canton McKinley
    2005 Jamelle Cornley Columbus Brookhaveh
    2004 Jamar Butler Lima Shawnee
    2003 LeBron James Akron St Vincent St Marys
    2002 LeBron James Akron St Vincent St Marys
    2001 LeBron James Akron St Vincent St Marys
    2000 Romaine Sato Dayton Christian
    1999 Brooks Hall Troy
    1998 Keith McLeon Canton McKinley
    1997 Andre Horton Trotwood Madison
    1996 Jason Collier Springfield Catholic Central
    1995 Shaun Stonerook Westerville North
    1994 Byron Gladden Lorain Admiral King
    1993 Damon Flint Cincinnati Woodward
    1992 Greg Simpson Lima Senior
    1991 LaZelle Durden Rossford
    1990 Tyrice Walker Hamilton
    1989 Jimmy Jackson Toledo Macomber
  • MS OHSBCA
    YEAR PLAYER SCHOOL
    2020 Madeline Westbeld Kettering Fairmont
    2019 Jordan Horston Columbus Africentric
    2018 Kierstan Bell Canton McKinley
    2017 Libby Bazelak Archbishop Alter
    2016 Jensen Caretti Hannibal River
    2015 Shannon Coffee Centerville
    2014 Kelsey Mitchell Cincinnati Princeton
    2013 Ashley Morrissette Twinsburg
    2012 Malina Howard Twinsburg
    2011 Malina Howard Twinsburg
    2010 Natasha Howard Toledo Waite
    2009 Kendall Hackney Mount Notre Dame
    2008 Amber Gray Lakota West
    2007 Kristin Daugherty Warsaw River View
    2006 Kristin Daugherty Warsaw River View
    2005 Aisha Jefferson Chaminade Julienne
    2004 Mel Thomas Mount Notre Dame
    2003 Brittany Hunter Columbus Brookhaven
    2002 Barbara Turner Cleveland East Tech
    2001 Michelle Munoz Mason
    2000 Caity Matter Bluffton
    1999 Latoya Turner Pickerington
    1998 Tamika Williams Chaminade Julienne
    1997 Sameka Randall Garfield Heights Trinity
    1996 Sameka Randall Garfield Heights Trinity
    1995 Amanda Reese Beavercreek
    1994 NaSheema Hillmon Garfield Heights Trinity
    1993 Shannon Roland Urbana
    1992 Katie Smith Logan
    1991 Vonda Ward Garfield Heights Trinity
    1990 Vonda Ward Garfield Heights Trinity
    1989 Erin Kenneally Parma Holy Name